تبلیغات
امانت - چگونه یک حدیث انیشتین را شگفت زده کرد؟

پنجشنبه 10 اردیبهشت 1388

چگونه یک حدیث انیشتین را شگفت زده کرد؟

نویسنده: محمد رضا   طبقه بندی: فرهنگی-مذهبی، 

                    نامه نگاری محرمانه انیشتین به آیت الله العظمی بروجردی

هیچ جا ودر هیچ مذهبی چنین احادیث پر مغزی یافت نمی شود و تنها این مذهب شیعه است که احادیث پیشوایان آن نظریه پیچیده "نسبیت" را ارائه داده ولی اکثر دانشمندان آن را نفهمیده اند.

آلبرت انیشتین فیزیکدان بزرگ معاصر در آخرین رساله علمی خود با عنوان "دی ارکلارونگ"die erklarung به معنای بیانیه که در سال 1954 در آمریکا و به زبان آلمانی نوشت،اسلام را بر تمامی ادیان جهان ترجیح داده و آن را کاملترین و معقول ترین دین دانسته است.

این رساله در حقیقت همان نامه نگاری محرمانه انیشتین با مرحوم آیت الله العظمی بروجردی است.انیشتین در این رساله،"نظریه نسبیت خود را با آیاتی از قرآن کریم و احادیثی از کتابهای شریف نهج البلاغه و بحارالانوار تطبیق داده و نوشته است که در هیچ جا در هیچ مذهبی چنین احادیث پر مغزی یافت نمی شود و تنها این مذهب شیعه است که احادیث پیشوایان آن نظریه نسبت را ارایه داده ولیاکثر دانشمندان آن را نفهمیده اند.

یکی از حدیث ها حدیثی است که علامه مجلسی در مورد معراج جسمانی رسول اکرم (ص) نقل می کند که هنگام برخاستن از زمین،لباس یا پای مبارک پیامبر (ص) به ظرف آبی می خورد و آن ظرف واژگون می شود.اما پس از اینکه پیامبر اکرم (ص) از معراج جسمانی باز می گردند مشاهده می کنند که پس از گذشت این همه زمان،هنوز آب آن ظرف در حال ریختن روی زمین است.انیشتین این حدیث را از گرانبهاترین بیانات علمی پیشوایان شیعه در زمینه "نسبیت زمان" دانسته و شرح فیزیکی مفصلی بر آن می نویسد.

او فرمول ریاضی معاد جسمانی را عکس فرمول معروف نسبیت ماده و انرژی می داند:    E=mc2

یعنی اگر حتی بدن ما تبدیل به انرژی شده باشد دوباره می تواند عینا تبدیل به ماده و زنده شود.انیشتین در این کتاب همواره از آیت الله بروجردی با احترام و به لفظ "بروجردی بزرگ" یاد کرده و از شادروان پروفسور حسابی نیز بارها با لفظ "حسابی عزیز" یاد کرده است.اصل نسخه این رساله اکنون به لحاظ مسایل امنیتی به صندوق امانات سری لندن "بخش امانات پروفسور ابراهیم مهدوی" سپرده و نگهداری می شود.

این رساله را پروفسور ابراهیم مهدوی (مقیم لندن) با کمک یکی از اعضا شرکت اتومبیل سازی بنز و به بهای 3 میلیون دلار از یک عتیقه فروش یهودی خریداری کرد.

دست خط انیشتین در تمامی صفحات این کتابچه توسط خط شناس رایانه ای چک شده و تأیید گشته است.

                                                                                                         مریم کاملیان

منبع : روزنامه شما   -   شنبه 25 آبان ماه 1387

 

 لینکستان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :