تبلیغات
امانت - چرا عاشورا ...؟

شنبه 22 دی 1386

چرا عاشورا ...؟

نویسنده: محمد رضا   طبقه بندی: فرهنگی-مذهبی، 

به نام خدا

   سلام؛این بار می خواهم به مقتضای زمان به پاسخ پرسشی بپردازم که شاید در خفایای ذهن تک تک ما رخنه کرده باشد و ما را بیازارد اما از سر بی حالی به آن اعتنا نکرده ایم،پس با من همراه شوید شاید به دردمان بخورد.

   چرا باید حادثه عاشورا را گرامی بداریم؟چرا حادثه ای که چهارده قرن پیش اتفاق افتاده را باید زنده کرد؟این حادثه،ماجرایی تاریخی بوده که زمان آن گذشته،هر چه بوده تمام شده است.چرا باید پس از حدود 1400 سال یاد آن را زنده نگه داریم و برای پاسداشت آن،مجالسی برپا کنیم؟

 -  تأثیر گذشته ی هر جامعه بر روی آینده ی آن

   حوادث گذشته ی هر جامعه ای می تواند در سرنوشت و آینده ی آن آثار عظیمی بر جای بگذارد.اگرچه حوادث عینا تکرار نمی شوند،در جامعه شناسی اثبات شده است که جهات مشترک فراوانی میان رخدادها وجود دارد،پس می توان از حوادث گذشته به نحوی در رویارویی با رخدادهای آینده بهره برد.در قرآن کریم هم پس از نقل داستانهای پیامبران و اقوام گذشته آمده است: "لَقَد کانَ فی قَصَصِهِِم عِبرَةٌ لِأولِی الاَلباب ( یوسف،آیه 111 ) در قصه ها و داستانهای آنان (گذشتگان) برای صاحبان عقل و خرد عبرتی است."باید احوال پیشینیان را بررسی کنیم تا در یابیم چه نقاط قوتی در کار آنها وجود دارد که ما نیز به کار گیریم و چه نقاط ضعفی تا از تکرار آنها بپرهیزیم.

 -  برخورداری از برکات آن واقعه

   اگر واقعه ای تاریخی در جای خود منشأ آثار و برکاتی بوده،یادآوری و بازسازی آن نیز می تواند مراتبی از آن برکات را در پی داشته باشد.

 -  وجود حس حق شناسی در وجود انسان

   در همه ی جوامع مرسوم است که از پاره ای از وقایع گذشته ی خود یاد کرده،آن ها را ارج می نهند و بزرگ می شمارند،خواه آن واقعه در مورد اشخاصی باشد که در پیشرفت جامعه ی خود مؤثر بوده اند،مانند دانشمندان و مخترعین و خواه درباره ی کسانی  که از جنبه ی سیاسی و اجتماعی در رهایی ملت خود نقش آفریده و قهرمان ملی بوده اند.این امر بر یکی از مقدسترین خواسته های فطری انسان که خداوند در نهاد همه ی انسان ها قرار داده- و از آن به حس حق شناسی تعبیر می کنیم- استوار است.پس همه ی انسان ها می خواهند در برابر کسانی که به آنان خدمت کرده اند حق شناسی و شکرگزاری کنند.

 -  عامل مؤثری دیگر در جهت سعادت جامعه

   در ضمن،چنانچه یاد آن خاطره ها،در سعادت جامعه تأثیری داشته،می تواند در زمان بیان آنها عامل مؤثر دیگری باشد.در این صورت،گویا خود آن واقعه تجدید می شود.

*پس همانطور که بیان شد خاطره و بازسازی آن حادثه تأثیر گذار در این زمان نیز می تواند آثاری متناسب با آن داشته باشد.

           منبع: کتاب آذرخش کربلا     

آیت ا... محمد تقی مصباح یزدی

 لینکستان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :